Hallgatóink voltak

Hallgatóink voltak

Utolsó frissítés: 2024 január 30.

Amennyiben szeretné Ön is megosztani történetét, várjuk az alumni@uni-mate.hu e-mail címre! (1000-1200 karakterszám, portré fotó)

Kulik Zoltán

Vitafort Zrt. vezérigazgatója

Kulik Zoltán

Utolsó frissítés: 2022 január 14.

1994-ben végeztem az akkor még Gödöllői Agrártudományi Egyetem Mezőgazdaság-tudományi Karán, általános agrármérnöki szakon. A diplomamunkámat a Takarmányozási Tanszéken készítettem. Az agrármérnöki mellé egy mérnök tanári és egy kertészeti egyetemi szakmenedzseri diplomát is szereztem. 1995-ben helyezkedtem el szarvasmarha ágazati gyártmányfejlesztő mérnökként a Vitafort Zrt-nél. 1997-től kereskedelmi igazgatói beosztásban az értékesítést vezettem, majd 1999-től vezérigazgatóként irányítom részvénytársaságunkat.

A gödöllői agrár-felsőoktatás régen is és mai is kiemelkedően magas színvonaláról ismert és elismert itthon és külföldön egyaránt. Részvénytársaságunk rendszeres szakmai kapcsolatot ápol az egyetemmel. Oktatóik rendszeres résztvevői a Vitafort szakmai rendezvényeinek. Évek óta több száz egyetemistát fogadunk dabasi telephelyünkön és duális képzés keretében kínálunk lehetőséget az egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karán tanuló hallgatóknak a takarmányozási ismeretek elmélyítésére.

Személyesen dr. Gyuricza Csaba rektor megbízásából 2013. január 1. óta a Kari Tanácsadó Testület tagjaként dolgoztam azon, hogy az egyetem oktatás-képzési, kutatás-fejlesztési tevékenységét a piaci és gazdasági igényekhez tudjuk igazítani. 2021-es megalakulásától Közép-Kelet-Európa egyik legnagyobb agrár-egyetemének, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Felügyelő Bizottsága elnökének választottak. A MATE Rektori Tanácsadó Testület tagjaként segíti az egyetem fejlődését, kutatási-fejlesztési terveik megvalósulását.

Fontosnak tartom, hogy az öregdiákok fenntartsák kötődésüket az Alma Materhez, s egy közösség tagjaként élő kapcsolatot ápoljunk egykori egyetemünkkel. Az alumni mozgalom generációkon átívelő kapcsolódási lehetőséget biztosít mindenkinek, aki szakmai tudással, gyakorlati lehetőségekkel képes segíteni a diákközösséget. Erősítve ezzel az egyetem társadalmi kapcsolatrendszerének kiépítését, s korunk rendkívül összetett követelményeinek megfelelni képes agrár utánpótlás biztosítását.

Hidas Karina

tudományos segédmunkatárs

Hidas Karina

Utolsó frissítés: 2023 október 17.

Tanulmányaimat a MATE-n, illetve a jogelőd intézményeinél végeztem, elsőként az élelmiszermérnök alapképzést választottam, majd az élelmiszerbiztonsági és -minőségi mérnöki mesterképzés keretein belül mélyítettem el tudásomat ezen a szakterületen. A gyakorlatorientált képzések lehetővé tették, hogy a szakmai tudás elsajátítása mellett, a közös jegyzőkönyvek, prezentációk, projektfeladatok teljesítésével összetartó csapattá kovácsolódjunk szaktársaimmal. 2018-tól doktorandusz hallgatóként nyerhettem betekintést az Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet életébe egy kicsit már a „másik oldalról”, ahol doktori tanulmányaim alatt egyre több, kutatással és oktatással összefüggő feladatban vettem részt. Doktori értekezésemet, amelyben a tojástermékek fagyasztás hatására bekövetkező állományváltozásának megakadályozására kerestem különböző megoldásokat, 2023-ban sikeresen megvédtem. Azóta oktatóként és kutatóként tevékenykedem az egyetemen, az oktatásszervezésben is részt veszek, emellett esténként az iskolapadot koptatom az agrár- és természettudományi szakfordító szakirányú továbbképzésünkön. Úgy gondolom, hogy az Alumni hálózat a működő együttműködések mellett remek lehetőséget kínál arra, hogy az egyetem munkatársai és a végzett hallgatók között valódi párbeszéd alakuljon ki, sőt, mi több, közösen fejlődjünk és fejlesszünk.

Kálmán Zoltán

Nagykövet

Kálmán Zoltán

Utolsó frissítés: 2024 január 24.

A Gödöllői Agrártudományi Egyetemen végeztem 1981-ben, majd néhány évet az egyetem Agrárgazdaságtani Tanszékén dolgoztam. Első külszolgálatomban 1985-89 között hasznos nemzetközi tapasztalatokat szereztem Magyarország Római Állandó FAO Képviseletének asszisztenseként. 1990-től a hazai üzleti szférában tevékenykedtem (consulting, kereskedelem, kisebb élemiszeripari vállalkozások irányítása).

A Római Magyar Nagykövetség tanácsosaként Magyarország Állandó FAO Képviselője voltam 2003-2008 között. Ez idő alatt sikerült elérni, hogy Budapestre kerüljön a FAO Európai és Közép-Ázsiai Regionális Hivatala és a szervezet Szolgáltató Központja. Ez a szakmai szempontból jelentős, egyedülálló magyar agrárdiplomáciai siker egyben sok fiatal magyar agrárszakembernek is lehetőséget jelent nemzetközi tapasztalatszerzésre. Azóta a WHO, UNHCR, UNICEF, WFP követte a példát budapesti irodák létesítésével, mára több mint ezer munkahelyet biztosítva. A FAO-megállapodás eredményeként fejlődő országokból több száz diák szerzett Magyarországon mezőgazdasági diplomát, közülük sokan Gödöllőn.

2010-től az Agrárminisztérium Nemzetközi Kapcsolatok, valamint az EU Koordinációs Főosztályát vezettem. A tárca nemzetközi tevékenységének szervezése, irányítása rendkívül összetett, érdekes és felelősségteljes munkakört jelentett. Ennek részeként kiemelt feladat volt számomra a 2011-es első magyar EU Elnökség tárcán belüli munkájának koordinációja.

2014-2021 között Magyarország római ENSZ Nagykövete lehettem, három szervezethez (FAO, WFP, IFAD) szóló akkreditációval. Első magyarként a WFP Végrehajtó Bizottságának elnökévé választottak a 2018. évre. Megtiszteltetés volt számomra, hogy a 2021-ben megrendezett ENSZ Élelmezési Rendszerek Csúcstalálkozót előkészítő Tanácsadó Testület tagjaként az olasz, francia és orosz kollégáimmal együtt Európát képviselhettem. A sokrétű, szakmai és diplomáciai feladatok színvonalas ellátásának elismeréseként magyar és francia állami kitüntetést kaptam. Az éhezés-élelmezésbiztonság-fenntarthatóság összefüggéseiről angol és magyar nyelven is publikáltam. Felkérésre szívesen osztom meg tapasztalataimat az említett témákban és az agrárdiplomáciai képzés keretében a MATE hallgatóival.

Az éhezés-élelmezésbiztonság-fenntarthatóság összefüggéseiről angol és magyar nyelven is publikáltam. Felkérésre szívesen osztom meg tapasztalataimat az említett témákban és az agrárdiplomáciai képzés keretében a MATE hallgatóival.

Umenhoffer Péter

a Bio-Nat Kft. értékesítési igazgatója

Umenhoffer Péter

Utolsó frissítés: 2022 január 14.

Ma is emlékszem amikor 2006-ban átléptem a gödöllői kollégium kapuit és hatalmas reményekkel indultam neki a Szent István Egyetem gépészmérnöki képzésének, ahol később az egyetemi oklevelemet megszereztem. Akkor még nem gondoltam, hogy életem meghatározó éveit fogom ott tölteni. Tanulmányaim mellett 4 évig voltam az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke, ahol sok mai is számomra fontos emberrel ismerkedhettem meg. Mivel tinédzser korom óta az AXIÁL Kft. kötelékében voltam ezért egyetem után nem is lehetett kérdés, hogy hol legyek pályakezdő és a mai napig itt dolgozom. 2014 óta vagyok a cég marketingigazgatója. Munkám mellett a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége marketing bizottságának vezetője és a Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesület elnökségi tagja vagyok. A magyar agrárium legfontosabb kérdése ma a jövő szakemberei és az Ő képzésük! Nekem ez szívügyem! Ezért tartom fontosnak, hogy folyamatosan kapcsolatban álljak az egyetem kollégáival és segítsük egymás munkáját a képzések és annak eszközeinek folyamatos fejlesztésével! Az Alumni hálózat legfontosabb feladata, hogy megmutassa a jövő nemzedékének az agrárium csodáit! Légy akkor is szabad amikor dolgozol…!

Dr. Renner Tamás

a Renner Zrt. műszaki igazgatója

Dr. Renner Tamás

Utolsó frissítés: 2023 október 17.

Kiskunhalason születtem 1978-ban. Gyerekkorom óta Jánoshalmán élek, szüleim vállalkozók, a Renner Bt. alapítói. Az általános és középiskolai tanulmányaimat Jánoshalmán végeztem. Az érettségi után a gödöllői Szent István Egyetemre jelentkeztem, ahol egy pezsgő egyetemi életbe kerültem, végül 2002-ben gépészmérnökként diplomáztam. Az egyetem elvégzését követően Jánoshalmán, a családi vállalatunknál kezdtem el gyakorolni hivatásomat, ahol tapasztalatot szereztem az ipari vezetői feladatok végrehajtásában. 2013-ban szereztem műszaki doktori fokozatot, gépipari hibrid alkatrészek gyártásfejlesztése tárgykörben. Munkám során mindig törekedtem arra, hogy szakmailag felkészülten, lelkiismeretesen végezzem a rám bízott feladatokat. A PhD dolgozatom címe: Elasztomer-fém kötés kialakításának feltételei gépipari hibrid alkatrészek gyártásánál. A gumigyár műszaki igazgatójaként a nagyrugalmas szerkezeti anyagok viselkedésének leírása a kezdetektől érdekelt, amelyek viselkedésének leírása ma is nagy hányadban empirikus, ami lehetőséget adott a tudományos igényű és szintű vizsgálódásokra.

A doktori címhez vezető munka széles körű együttműködés kialakítását és ápolását, felhasználását igényelte. Ennek során hasznos kapcsolatokat építettem ki a gödöllői Szent István egyetemmel (MATE) és a Budapesti Műszaki és Közgazdaságtudományi Egyetemmel. Az egyetemi szellem előnyösen formálta szemléletemet, probléma megközelítésemet. 2023-ban a MATE címzetes egyetemi tanári kitüntetéssel jutalmazta a gumiipari és járműipari kutatásokban elért eredményeimet.

Dr. Balla István

a GAK Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója

Balla István

Utolsó frissítés: 2022 január 14.

Első diplomámat 2008-ban szereztem a Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar (SZIE-MKK) Okleveles környezetgazdálkodási agrármérnök szak, környezetvédelem szakirányán. Egyetemi éveim alatt kiváló tanulmányi eredményeimnek köszönhetően egy évig Köztársasági Ösztöndíjban, egy évig pedig Demján Sándor Ösztöndíjban részesültem. 2008 szeptemberétől a SZIE-MKK Növénytermesztési Intézetének államilag finanszírozott, nappali tagozatos doktorandusz hallgatója lettem, kutatási témám a precíziós gazdálkodás témaköréből került ki. 2012 és 2016 között a SZIE Növénytermesztési és Biomassza-hasznosítási Bemutató Központjának termelési igazgatói posztját töltöttem be. Doktorandusz éveimet követően 2011 októberétől a Növénytermesztési Intézet tanszéki mérnöke, 2013 júniusától egyetemi tanársegédje lettem. 2011-ben Okleveles alternatív-energia gazdálkodási szakmérnök diplomát szereztem a SZIE-MKK Növénytermesztési Intézetében. Doktori disszertációmat 2016-ban védtem meg. 2017-től 2021-ig a SZIE-MKK Növénytermesztési Intézetének egyetemi adjunktusa voltam, jelenleg a jogutód intézmény a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Növénytermesztési-tudományok Intézet egyetemi docense vagyok, aktív oktatási, kutatási és pályázatíró tevékenységet végzek, illetve alap- és mesterképzésben résztvevő hallgatók szakmai vezetését látom el magyar és angol nyelven egyaránt. 2019 és 2021 között a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ stratégiai főigazgató-helyetteseként a kutatóintézetek szakmai irányításáért és összehangolásáért, valamint a külkapcsolatokért feleltem. Egyetemi éveim megkezdését követően szinte az összes tanulmányom és beosztásom a SZIÉ-hez (ill. ma már MATÉ-hoz) köthető, itt találtam meg azt a szakmai felkészültséget (a sok baráti és szakmai kapcsolat mellett), mely biztosította számomra a folyamatos szakmai fejlődést. 2021-től a MATE többségi tulajdonában (67%) lévő GAK Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezető igazgatója vagyok, így az Egyetem Szent István Campusához tartozó tanüzemek mellett jelenleg az összes gödöllői kollégiumi és a volt NAIK épületeket is cégünk üzemelteti.

Antal Gábor

a Hód-Mezőgazda Zrt. vezérigazgatója

Antal Gábor

Utolsó frissítés: 2024 január 24.

Szerencsés vagyok, hogy Magyarország egyik legjobb egyetemén végezhettem 1993-ban, a Gödöllői Agrártudományi Egyetem mezőgazdaságtudományi karán kaptam agrármérnöki diplomát.

Magas színvonalú oktatás mellett nagyon sok szép élményt kaptam az egyetemtől, a kollégium által pedig életre szóló barátságokat, szakmai és emberi kapcsolatokat.

1993-ban a felsőszentiváni Febagro Zrt jogelődjénél kezdtem gyakornoki beosztásban. Folyamatos szakmai fejlődéssel és kitartó munkával a társaság igazgatója lettem. 2003-ban a Bács-Agro Zrt vezérigazgatója lettem, majd egy évre rá a Hód-Mezőgazda Zrt vezérigazgatójaként folytattam munkámat. Sikeresnek mondható karriert futottam be, amit részben az indíttatásomnak, tehát a szüleimnek is köszönhetek, részben annak az elméleti tudásnak, amit az egyetemtől kaptam, de mindenképp kellett hozzá egy olyan teljesítmény, amit mások észrevettek és még egy kis szerencse is, hogy jó időben jó helyen legyek.

Az egyetemmel, egykori tanáraimmal a kapcsolat végig fennmaradt, 2014-től kari tanácsadóként segítem a MATE szakmai munkáját, rendszeresen tag vagyok a BSc-s és MSc-s hallgatókat vizsgáztató bizottságokban. 2021-től a Rektori Tanácsadó Testület tagjaként segítem az egyetem munkáját gyakorlati tapasztalataimmal, melynek célja a hazai mg-i oktatás fejlesztése, korszerűsítése.

Minden fiatalnak azt ajánlom, hogy jöjjön a MATE-re, mert itt sokat tanulhat és mert szinte korlátlanok a lehetőségek. Olyan tudást szerezhet itt, amivel a szakma legkiválóbbjainak társaságába lehet kerülni.

Az alumni mozgalom fontos, mert összefogja az itt végzett mérnököket, lehetőséget biztosítva további kapcsolatok építésére az egyetem és a vállalati szféra között, ezzel is segítve az itt végző hallgatókat a versenyképes tudás megszerzésében.

Aki agrármérnök lesz, az egy nagyon szép és csodálatos szakmának lehet a mindennapi részese.

Keserű Balázs

Balogh Levente elnöki asszisztens

Keserű Balázs

Utolsó frissítés: 2023 november 30.

Egy karcagi kissrácból lettem Balogh Leventének, a Szentkirályi Magyarország alapítójának, a „Cápának”, a példaképemnek a kollegája. Ez a szakma szeretete és a MATE (anno még SZIE) nélkül nem jöhetett volna létre. Debreceni középiskolás évek után kerültem fel a Budai Campusra. Az egyetemi tanulmányaimat duális képzésben kezdtem meg, hogy finanszírozni tudjam a lakhatásom, megélhetésem. Úgy gondolom, hogy életem egyik legjobb döntése volt.

A duális képzés olyan nagy előnyhöz juttatott a csoporttársaimhoz képest, amire nem is gondoltam. Érdekes volt látni, hogy az alapozó tárgyakat tanulva, mi „duálisosak” már előre tudtuk, mit miért kell megtanulni. Hamarabb láttuk és tanultuk meg a gyakorlatban alkalmazni azt, amit később a tanórákon hallottunk. Szerettem a Budai Campust. Megvolt a saját feelingje, arborétumban járni-kelni órák között, számtalan „tavazáson” részt venni. De mind emellett olyan oktatást kaphattunk egykori tanárainktól, főleg a gyakorlatokon, amit szerintem kevés más képzésben kaphattok meg. Nem fogok kertelni, természetesen volt, hogy kivágtak gyakorlatról, mert nem ugrottam meg a ponthatárt a beugrón, vagy egy zh-n kegyelem kettessel mentem át, de szerintem ha egyetemre jártok, ezt mind meg kell tapasztalni, hiszen ez is a velejárója, amire később szívesen emlékeztek vissza.

Az alapképzés után, gondoltam egy merészet, hogy megnézzem milyen is az a bizonyos „nyugati oktatási rendszer”, dehát jött a COVID, közbeszólt és így hiába jártam római egyetemre, nap végén az órákra otthonról jelentkeztem be. A mester képzés után folytattam a munkám, egészen addig míg el nem jött az „Álommeló” című üzleti-reality műsor, ahol is Balogh Levente keresett elnöki asszisztenst magának. Nem akartam jelentkezni, húztam-halasztottam, de ott volt bennem végig, hogy nagyon meg fogom bánni ha nem adom be. Balogh Levente egy élő példakép, az az etikus üzletember, akit már az egyetemre jelentkezésemkor „kiszemeltem”. Sosem találtam rá az időt vagy az alkalmat megfelelőnek, hogy jelentkezzek hozzá, egészen az Álommelóig. Majd végigcsináltam a forgatás 6 hetét, heti 6 nap, átlag 12 órányi forgatással. A verseny során mindig jött egy feladat, egy szituáció, egy megoldandó probléma, ami a tanulmányaimhoz vagy a duális képzéshez vezetett vissza és szerintem a Budai Campuson töltött évek vezettek el a nyerésig. Leventével dolgozni öröm és tényleg azt mondhatom, hogy megtaláltam az álommelóm, ami a MATE (SZIE) nélkül nem jöhetett volna létre.

Tényleg mindenkinek őszintén csak ajánlani tudom, hogy jelentkezzen élelmiszermérnöknek és ha megvan benne a tanulás és a szakma iránti vágy és alázat, akkor ki tudja, talán e sorok olvasói között lesz az „Álommeló” új évadának a győztese is.